Drodzy Czytelnicy!
Połowa okresu wakacyjnego już za nami. Wierzę, że udało się Państwu, pomimo restrykcji związanych z pandemią, spędzić miło urlop i wypocząć. Pomimo niepewnej sytuacji nadchodzący czas zapowiada się dla naszej branży bardzo aktywnie. Pisząc te słowa, jestem tuż po powrocie z I edycji konferencji PerioHolistic Dental Academy, na której miałem przyjemność wygłosić dwa wykłady. Podczas wydarzenia dało się odczuć, jak wszystkim nam brakowało spotkań na żywo, rozmów i to nie tylko na tematy zawodowe. Zachęcam do zapoznania się z relacją z wydarzenia, którą odnajdą Państwo w dziale „Z kraju i ze świata”. Przed nami także kolejne wydarzenia. Już na początku września odbędą się targi Warsaw Dental Medica Show, następnie w połowie września są zaplanowane
hybrydowe targi IDS w Kolonii. W październiku z kolei ma odbyć się CEDE – tym razem w Łodzi. Zapraszam Państwa do śledzenia informacji na temat tych wydarzeń.
Na okładce jesiennego wydania „Asysty Dentystycznej” gościmy naszą koleżankę Olgę Grabowską, higienistkę, która z pewnością dla wielu z Państwa jest znana jako szkoleniowiec. Zapraszam do lektury wywiadu. W wydaniu odnajdą Państwo kilka artykułów na temat ortodoncji (dokumentacja ortodontyczna, zapobieganie próchnicy u pacjentów ortodontycznych, wady zgryzu u wcześniaków), ale także dokładnie opisany temat kandydozy i urazów.
Serdecznie zapraszam do lektury.
Hig. stom. Olga Grabowska w rozmowie z Martyną Kłos opowiada o pracy higienistki oraz swojej współpracy z lekarzami dentystami. Zwraca uwagę na to, jak ważne jest ciągłe poszerzanie swojej wiedzy oraz promowanie profilaktyki jamy ustnej wśród pacjentów.
Współcześnie mieszkańcy państw rozwiniętych przywiązują znaczną uwagę do zdrowia i urody. Prawidłowo ustawione białe zęby stanowią naszą wizytówkę i często są atrybutem sukcesu w naszym życiu.
Leczenie ortodontyczne jest coraz bardziej powszechne. Pomaga przywrócić prawidłowe zwarcie oraz funkcje narządu żucia, wpływa na poprawę estetyki zębów, jak i całej twarzy. Coraz częściej ortodoncja ma na celu leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowego oraz poprzedza wykonanie ostatecznej odbudowy protetycznej.
Wady zgryzu według różnych badań dotyczą od 36,7% do 79% populacji. Większość wad zgryzu i wad zębowych ma charakter wieloczynnikowy. Jednymi z takich czynników mogą być przedwczesny poród oraz niska masa urodzeniowa dziecka.
Jednym z elementów w pracy higienistki/higienisty jest przeprowadzenie podczas zabiegu higienizacji indywidualnego instruktażu i motywacji pacjenta. W artykule przedstawiam kilka najczęstszych błędów naszych pacjentów podczas higieny domowej.
We wszystkich grupach społecznych coraz popularniejsze staje się regularne uprawianie sportu. Rzadko jednak rozważa się negatywne tego konsekwencje dla zdrowia zębów i jamy ustnej. Istotne jest dostrzeżenie tego zjawiska w celu kompleksowej opieki nad pacjentem stomatologicznym.
O ile protokół higienizacyjny dla pacjenta dorosłego jest w miarę ugruntowany, o tyle zabieg profesjonalnego oczyszczania dla młodszych pacjentów wciąż wzbudza w środowisku duże emocje.
Praca przedstawia analizę częstości występowania kandydozy jamy ustnej oraz czynników predysponujących wśród pacjentów leczonych w Wojewódzkiej Przychodni Stomatologicznej im. dr. n. med. Z. Żaka w Krakowie w latach 2015-2016.
Pytania dotyczące higienicznego i chirurgicznego mycia rąk często pojawiają się na egzaminie teoretycznym zarówno u asystentek jak i higienistek stomatologicznych. Dodatkowo czynność ta jest bardzo ważnym elementem egzaminu praktycznego.